Nikoli v polovině června, ale už 27. května skončí letošní ročník nejvyšší české fotbalové soutěže. Závěr Gambrinus ligy tak na deset dní nerozbije reprezentační přestávka, v níž národní mužstvo hraje kvalifikační utkání ve Walesu (2. června). Zkrácení ligy umožní dvě vložená kola, ve středu se bude hrát 18. dubna a 9. května.
Jarní sezona začne v sobotu 10. března. Nedělní večerní zápas 18. kola v přímém přenosu na ČT4 obstará souboj vedoucí Sparty s pátým Jabloncem, v pondělní dohrávce 12. března se od 17.15 utkají ve velkém šlágru třetí Liberec s druhou Slavií.
V 19. kole se plánují přenosy ze zápasů Slavia - Brno (neděle 18. března) a Liberec - Olomouc (pondělí 19. března), ve 20. kole budou v televizi duely Olomouc - Slavia (neděle 1. dubna) a Sparta - Mladá Boleslav (pondělí 2. dubna).
Zástupci klubů se dnes na ligovém shromáždění v pražském hotelu Wienna dohodli, že se dvě jarní ligová kola odehrají ve středu. Třiadvacáté dějství bude na programu 18. dubna a sedmadvacáté 9. května. Důvodem zkrácení ligové soutěže je účast reprezentační jedenadvacítky na finálovém turnaji ME v Nizozemsku (10. až 23. června). Na ligou dodatečně obsazené středeční termíny byla původně naplánovaná čtvrtfinále a semifinále Poháru ČMFS. Ta se posunují o týden.
Nový ročník Gambrinus ligy 2007/08 by měl začít v sobotu 4. srpna, podzimní část by pak končila šestnáctým kolem 8. prosince. Jaro 2008 má začínat 16. února, závěrečné kolo by se hrálo 17. května. Tak zní návrh z fotbalového svazu, k němuž se kluby mají vyjádřit do 23. února.
Kluby se rovněž postavily proti návrhu komise rozhodčích, která hodlala delegovat na některé jarní prvoligové zápasy sudí ze zahraniční. Ligové shromáždění tuto iniciativu vnímalo jako degradaci českých rozhodčích.
"Jarní ligu tak budou pískat výhradně čeští rozhodčí," potvrdil ředitel svazového oddělení pro profesionální fotbal Ivo Lubas. Naopak uvítána byla možnost čas od času pozvat některého z bývalých špičkových německých rozhodčích jako konzultanta.
Na pondělním sezení požádali zástupci Zlína, aby mohli hrát některé své domácí zápasy na vyhřívaném umělém trávníku třetí generace. S tím však ostatní kluby nesouhlasily, takže Zlín se ze svého stadionu Letná s přírodní trávou stěhovat nebude.
Na ligovém shromáždění se také probírala iniciativa skupiny klubů sdružených kolem bývalého tenisty a dnes podnikatele Tomáše Petery, který ovládá ostravský Baník. Sám Petera však statutárním zástupcem severomoravského klubu není, proto se pondělního jednání zúčastnit nemohl. Na páteční schůzce mluvili představitelé Ostravy, Sparty, Slavie, Liberce, Brna a Plzně o mzdové stropy ve výši 70 procent z klubových příjmů, o zvýšení kaucí při oficiálních stížnostech na padesát tisíc korun a o zákazu komentovat během čtyřiadvaceti hodin po utkání výkony rozhodčích ze strany trenérů, hráčů a klubových funkcionářů.
"Kluby souhlasily se zavedením padesátitisícových poplatků při stížnostech," sdělil Lubas na pondělní tiskové konferenci. "Naopak na platové stropy se většina klubů dívá spíš skepticky a rozpačitě."
Pokud jde o zákaz kritiky rozhodčích, Lubas jen s úsměvem podotkl: "Za to, že někdo právě teď objevil Ameriku, protože nezná soutěžní řád, přece svaz nemůže. Tady totiž fotbalové normy mluví jasnou řečí už řadu let." Nejen v soutěžním řádu, ale i v pouhém Rozpisu celostátních soutěží ČMFS se píše:
Příslušníci družstev a funkcionáři družstev se do 24 hodin po skončení utkání nesmí vyjadřovat k výkonu rozhodčích, asistentů rozhodčích a delegátů utkání. Porušení tohoto ustanovení je disciplinárním proviněním a bude trestáno podle soutěžního řádu fotbalu.
Volání po platových stropech většina nechápe. Například teplický ředitel František Hrdlička k platovým stropům uvedl: "To je přece nesmysl. Copak je naše fotbalová ligy uzavřenou společností jako třeba NHL nebo NBA? Aby v každém klubu dobře zvážily, kolik budou dávat na platy hráčů, od toho je přece licenční řízení." A názor boleslavského generálního ředitele Jaromíra Šeterleho? "Pokud vím, tak kvůli vysokým platům se k nám nehrnou nejen hráči z Polska, Ruska, nebo z Rakouska, natož pak z Německa, Itálie či z Anglie. Kolik se dá do platů hráčů, to si určují sami majitelé klubů, předsedové představenstva a generální ředitelé. Nevím, proč těmto lidem by měl by měl někdo tyto výdaje určovat," nechal se Šeterle slyšet už v polovině prosince." Ve stejné době místopředseda fotbalového svazu Jaroslav Vacek připomněl, že on sám s podobnou iniciativou o platových stropech přišel už před třemi roky. Kluby se totiž zadlužovaly, přičemž jejich největšími výdaji byly mzdy hráčů. "Jenže tenkrát se většina klubů shodla, že takovou regulaci nepotřebují. Co se tedy zavedením platového stropu sleduje dnes, o tom spekulovat nehodlám," poznamenal Vacek koncem minulého roku.
Málokdo ze svazových funkcionářů chápe, proč se do spolku s Peterou daly například Sparta se Slavií. Zástupci Mladé Boleslavi, jednoho z nejúspěšnějších českých klubů poslední doby, na Peterovy schůzky zváni nejsou. A dotřetice: z akce svolané Peterou se už podruhé omluvil první muž teplického fotbalu Štěpán Popovič.