Dát v odvetě gól a uhájit čisté konto. To bylo vše, na co se minulý týden zmohl trenér Bert van Marwijk poté, co Borussia Dortmund doma remizovala 1:1 v Poháru Intertoto se Sigmou Olomouc. Do sobotního zápasu na Hané jeho hráči nastoupí pod velkým tlakem. Zdaleka ho však nevyvolává jen výsledek z Vestfálského stadiónu.
Na výsledcích týmu totiž závisí další osud vysoce zadluženého klubu. Pokud se mu nepodaří postoupit do Poháru UEFA, bude ohrožena úspěšná sanace. Jediný na burze kotovaný klub německé bundesligy neustále zápolí s dluhy ve výši 90 miliónů eur. Peněz na podporu týmu není mnoho, dvanáct hráčů v krátké době odešlo. Zatím nejvíce Borussia utržila za útočníka Ewerthona, podle tisku za něj španělský Real Zaragoza zaplatil zhruba dva až tři milióny eur, klub navíc šetří i jeho roční plat.
Za jednu z hvězd je považován Tomáš Rosický. Český záložník má s klubem smlouvu do roku 2008 a možnost odchodu opakovaně vyvrací. Časopis Sport Bild použil jeho příklad k článku o tom, že jeden z akcionářů Florian Holm vypsal prémii v hodnotě milión eur, pokud se klub stane mistrem, a půl miliónu, když postoupí do Champions league. V popisku pod fotografií Rosického souboje s Radkem Špiláčkem stojí, že takovými výkony jako proti Olomouci se o velké peníze nehraje.
Zápas podle komentátorů ukázal, že mladému týmu chybí dostatek sebevědomí a zkušeností. To přiznává i trenér: "Když se podívám na lavičku náhradníků, moc možností nemám." Vinou je právě omezený rozpočet. "Máme dvě možnosti: buď mít 22 průměrných hráčů, nebo 12 až 13 dobrých a zbytek doplnit mladíky. Rozhodli jsme se pro variantu druhou," prohlásil šéf klubu Hans-Joachim Watzke.
To, že překonat krizi nebude snadné, si uvědomují i hráči. "Bude to pro nás těžká sezóna. A to ve všech směrech," řekl po nevydařeném vstupu do Intertota obránce Christoph Metzelder. "Nejsem žádný ekonom, ale situaci zhruba znám. Snížili jsme personální náklady tak, že jsme uspokojili věřitele. Proto nemáme mnoho možností, leda bychom se dostali do Poháru UEFA," dodal. Cesta tam vede jedině přes vítězství ve finále letní soutěže.
Snižování mzdových nákladů byl jeden z hlavních kroků, jak klub opět dovést do zisku. Zatímco ještě v létě 2003 klub na platy vyčlenil 54 miliónů eur, o rok později to bylo už jen 36 miliónů a letos 28 miliónů. Pro ročník 2006/07 by personální náklady měly klesnout ještě o další čtyři milióny. Toto krácení pocítí i opory jako Christian Wörns, Sebastian Kehl, Jan Koller či Lars Ricken, jejichž smlouvy právě v příštím roce vyprší, v případě, že zůstanou a budou uzavírat nové.
Alespoň psychologickou podporu má tým od dalšího akcionáře, dortmundského podnikatele Albrechta Knaufa, který je zároveň většinovým vlastníkem letecké společnosti Eurowings. "BVB je pro mnoho lidí v tomto regionu důležitým kulturním faktorem. Svým podílem chci této hospodářsky strádající firmě vyjádřit solidaritu," řekl Knauf, jenž pětiprocentní balík akcií koupil od tureckého investora Sadettina Sarana.