• Mládež

Museli jsme zabrat a vytáhnout starší dorost do vyšších pater, hodnotí sezónu Chromý

  • 18. 6. 2024

Po nevydařeném vstupu do jarní části soutěže vypomohl Augustin Chromý na lavičce dorostenecké devatenáctce. Hanáci se od čtvrtého jarního kola začali zvedat ze spodních pater, nakonec se vyhoupli do horní poloviny tabulky. Dobrou vizitkou týmu, který na jaře vybojoval několik cenných skalpů, např. vítězství na Spartě, Baníku, či proti Brnu, je solidní defenziva, která inkasovala pouze 36 branek, tedy nejnižší počet v dorostenecké lize.

Jak hodnotíte sezónu našich dorosteneckých týmů?

Devatenáctka se, po menších problémech, nakonec umístila na 7. místě, ale jen kousek za 5. místem. Poslední část soutěže, od 3. jarního kola, se nám docela povedla, patřili jsme mezi nejlepší týmy.

Osmnáctka do posledního kola bojovala o vítězství v Moravskoslezské dorostenecké lize, sedmnáctka v celostátní soutěži skončila na 4. pozici, šestnáctka pro změnu obsadila 3. místo. Takže si myslím, že umístění našich dorosteneckých týmů nebylo tak špatné.

Vy jste k devatenáctce přišel po třetím jarním kole. Proč jste se tak rozhodli?

Výsledky starších dorostenců v celostátní lize byly jako na houpačce. Hlavním důvodem bylo, že nám nevyšel konec podzimu a začátek jara. Sportovní manažer Ladislav Minář správně upozorňoval na to, že nebezpečí sestupu je reálné, což by pro Olomouc bylo špatné. Moc jsme si to nechtěli připouštět, ale start jara nám opravu nevyšel. Prohrálo se ve Zlíně, v Jihlavě, na jaře nám nevyšel zápas v Liberci, doma proti Mladé Boleslavi… Dohodli jsme se proto, že týmu půjdu pomoct. Dalším důvodem bylo, že trenér Honza Krajčovič si ještě plnil povinnosti u reprezentační sedmnáctky, takže v průběhu jara zamířil nejprve na téměř dva týdny na elitní fázi kvalifikace, poté na mistrovství Evropy. V situaci, v jaké tým byl, jsme nechtěli řešit pouze záskok, proto jsem od čtvrtého jarního kola družstvo převzal.

Jak spolupráce s trenérem Krajčovičem probíhala?

Předem chci říct, že nešlo o žádný vyhazov. Pohybujeme se na úrovni mládeže, já posílil realizační tým. S Honzou Krajčovičem se známe dlouho z doby, kdy mi dělal asistenta v devatenáctce u ročníku 1993, s nímž jsme vyhráli dorosteneckou ligu, poté i MSFL a hráli jsme druhou ligu.

Komunikace s ním i s asistentem Binarem nebyla problémem. Byli jsme v úzkém kontaktu už před tím. Nebyl čas přemýšlet o tom, kdo má jakou pozici a tak podobně. Museli jsme všichni zabrat a dorost vytáhnout do vyšších pater.

Přes horší start se vám na jaře podařilo několik velmi dobrých výsledků. Kterých výsledků si ceníte nejvíce?

Dokázali jsme vyhrát třeba na Baníku, na Spartě, nebo zvítězit v Českých Budějovicích, které obsadily nakonec čtvrté místo. Byly to povedené zápasy. Náš tým ukázal, že určitou sílu má. Povedly se nám i jiné zápasy. Třeba Brno, které bojovalo o titul, jsme doma porazili.

Bylo pro mě i důležité, že jsme doma porazili 6:0 Frýdek-Místek, nebo Karvinou, kterou jsme zdolali 7:0. Frýdku jsme dokázali oplatit prohru z podzimu. Nemyslím to špatně, ale dorostenci Sigmy by neměli prohrávat s Frýdkem-Místkem, tak to prostě je. Nemělo by se to stávat. Na jaře jsme vrátili i porážky Zlínu a Jihlavě.

Na Slavii, to byl můj první zápas na lavičce, jsme uhráli remízu. Byl to možná zlomový zápas. Můžu říct, že jsme měli i trochu štěstí, hlavně na začátku, kdy na nás Slavia vletěla. My jsme si moc nevěřili, udělali jsme ale nějaké změny, vyztužili defenzivu, vyrovnali a uhráli cenný bod.

Kdo patřil mezi klíčové hráče této devatenáctky?

Svoji roli určitě sehráli Adam Proniuk a Adam Uriča, kteří během sezóny už nakoukli do kádru béčka. Uriča byl velice platný na kraji obrany. Také se nám podařilo stabilizovat stoperskou dvojici Kubát – Pavlíček, což byli rovněž naši klíčoví hráči. Pavlíček byl lídrem týmu. Velmi dobře hrál i Macharáček, který patří mezi naše mládežnické reprezentanty, stejně jako Zahradníček. Nerad bych na někoho zapomněl, ale zmínit musím Siegla, ten za své výkony jel na mistrovství Evropy sedmnáctek. Velmi dobře se prezentovali Nguyen, Jalovičor, Stryk, nahoře hrál Proniuk, který v závěru sezóny byl velice platný. Stejně tak Judas. Mužstvo se nám podařilo stabilizovat.

Jak moc se devatenáctka změní směrem k příští sezóně?

Bude to půl na půl. Osm hráčů se přesune do B-týmu, s nímž zahájí přípravu. Dalších osm hráčů zůstane, ti budou doplněni o nejlepší kluky z osmnáctky a sedmnáctky. Věřím, že sezónu rozjedeme dobře.

Budou změny i v realizačních týmech?

Uděláme výměnu u sedmnáctky a devatenáctky. Víme už, že nejde dobře spojit působení u devatenáctky, což je nejdůležitější mládežnická kategorie, s odjezdy na reprezentační srazy. Honza Krajčovič by navíc chtěl začít studovat profi licenci v Praze od září. Všechno to skloubit, to zkrátka nelze.

K devatenáctce se proto přesune Michal Kovář, legendární hráč Sigmy Olomouc. Honza Krajčovič převezme sedmnáctku. Peťa Kobylík a Tomáš Vasiljev zůstanou na svých pozicích u osmnáctky a šestnáctky.

Další články