• A-tým - ohlas

Trenér Janotka: Zasloužená výhra a vzpruha do dalších zápasů

• 20. 7. 2024

​Trenér Tomáš Janotka v Českých Budějovicích oslavil první vítězství v trenérské kariéře. Vedle premiérových tref letní posily Jana Klimenta jej potěšil také debutující dvacetiletý stoper Adam Dohnálek a další mladí hráči. Na druhou stranu výhru v úvodu sezony nechtěl přeceňovat. „Může to ale pro nás být vzpruha,“ řekl v rozhovoru po utkání.

Jak hodnotíte vítězství v Českých Budějovicích?

Výhra chutná sladce. Jsme maximálně spokojení, protože se nám sezónu podařilo odstartovat vítězně a myslím si, že vítězství je naprosto zasloužené. Zejména ve druhém poločase jsme kontrolovali hru a měli jsme více brankových příležitostí. Myslím, že se na to dalo koukat. Nebyl to typický bojovný první zápas, ale hrál se atraktivní duel. V prvním poločase nám chybělo trochu sebevědomí ve finální fázi. Myslím, že jsme měli více akcí dohrát do nebezpečnějších situací, nebo vstřelit branku. Přežili jsme jednu velkou příležitost Budějovic, kdy Matěj Hadaš vykopával balón před dotírajícím protihráčem. Druhý poločas jsme se výrazně zlepšili. Byli jsme jednoznačně lepším týmem než domácí. Zaslouženě jsme zvítězili.“

Honza Kliment odehrál první zápas, dal hned dva góly, ten první se přihlásil o gól sezóny.

Krásný a pohotový gól. Nechtěl jsem nad ním nějakým způsobem plést bič, aby sám sebe neuvařil v tom, že musí dávat góly. Věřil jsem, že když bude pracovat, tak góly přijdou. Jestli to bude v prvním poločase, ve druhém, nebo až ve třetím utkání, to bylo jedno. Věřili jsme v jeho schopnosti. Je to teprve začátek, ale každému útočníkovi pomůže, že bude dávat góly. Pro jeho sebevědomí je to důležité. Gólů jsme ve druhé půli měli dát víc, i další kluci si mohli gól oslavit.“

První start v nejvyšší soutěži si připsal Adam Dohnálek. A rovnou v základu. Jaká je spokojenost s jeho výkonem?

Obrana si celkově zaslouží pochvalu, protože jsme odehráli zápas s čistým kontem. To se vždy cení. Adam dokázal přenést do prvního mistrovského utkání za áčko to, jakým způsobem se prezentoval v předchozích zápasech za béčko a v přípravě. Zachovával ledový klid, měl dobrou rozehrávku. Jsem za něho samozřejmě rád a přeju mu to. Každý hráč ale musí svoji výkonnost potvrzovat každý víkend.“

První ligový start dnes pro Matěje Mikulenku. Vedl si slušně v přípravě. Je tohle cesta, kterou chceme jít?

Myslím si, že jednoznačně. Pro nás je skvělé, že máme konkurenci v kádru. Viděli jsme, že když nám v úvodu skvěle rozjeli zápas Jáchym s Navrcem, na nějakých 65 minut, a po nich přišel Fidži s Matějem, tak jsme udrželi kvalitu zápasu. Utkání se více roztrhalo, vznikaly prostory pro protiútoky, což jim vyhovovalo. Potřebujeme ale zápasy zkušeněji dohrávat, abychom třeba jeden gól přidali. Domácí mohli z nějaké standardní situace zbytečně zkorigovat skóre. Ale myslím si, že je tu pro nás dobrý příslib se zařazením mladých hráčů směrem do budoucna.

Už jste mluvil o momentu v první půli, kde další mladíci Tadeáš Stoppen a Matěj Hadaš, předvedli za stavu 0:0 krátce po sobě dost možná klíčové zákroky.

Oba předvedli skvělé výkony. Tádovi samozřejmě gratulujeme k čistému kontu. Neusne na vavřínech, budeme na něm pracovat. Stejně tak na Hadym, který odvedl vynikající výkon. Jsem rád, že na něm můžeme stavět. Ale nepřeceňujeme to. Těžké zápasy ještě přijdou, není to o jednom vítězství. Je to o to, jak budeme dál pokračovat, jak se budeme prezentovat a jakou budeme mít výkonnost. Tohle vítězství pro nás může být vzpruhou do dalších utkáních, čekají nás ještě těžké zápasy, protože los je pro nás nekompromisní. Za tři body jsme rádi a jedeme dál.“